Ağaç yaşken eğilir: İlk günden ‘Uyku’yu nasıl öğretelim?

duman uyuyor

Duman uyuyor…

Kimsenin cesaretini kırmak istemem. Bazı rock star bebekler var ki, gece koyarsınız sabah uyanır. Ben bu bebeklerin şehir efsanelerinden olduğunu düşünüyordum ama neyse ki birkaç yakınıma isabet ettiler. Fakat bebeklerin çoğu ya başta uyur, ileriki aylarda bazı nedenlerden dolayı bu alışkanlığı kesintiye uğrar. Ya da bazılarıysa baştan bellidir, uyumaz ve uyutmaz.

Yine de en başından başlanması gereken bazı stratejiler var ki; şu an faydasını görmediğinizi düşünseniz de ilerisi için temel oluşturuyorlar. Bunları atlamak ile atlamamak arasındaki fark, yaşadığınız kaosun kontrollü olup olmamasını belirliyor. İşte bunlardan bazıları:

 1. ‘Meme’de uyuyan bir yenidoğanın orada uyuyakalması kadar doğal  birşey daha olamaz. Genelde konuşulanların aksine, ben bunun gerekli olduğunu düşünüyorum. Hem annesinin kokusunu alarak uyumasının ona vereceği güveni başka bir yerden almasını sağlayamazsınız; hem de bana kalırsa ilk günlerde istediğinizi yapın, yeni doğmuş bir bebeği uyumadan hemen önce memeden ayıramazsınız.
 2. Tabii özellikle küçük bebekler emmedikleri diğer zamanlarda da uykuya dalabilirler. Ne güzel ! İlla memede uyusun ya da kendi başına uyusun diye kasmadan, sallanan, dönen sandalyelerden varsa kendi kendine orada uykuya dalması ilerisi için güzel bir temel oluşturur.
 3. Eninde sonunda herkesin uyuyacağı bir zaman dilimi olacak elbet. Özellikle ilk 3 ay aynı odada uyuyun derim- ama buradaki en önemli şey, akşam uykusu için yataklara girildikten sonra bir daha sabah olana dek ışıklar açılmamalı. Karanlıkta emzirin, kaka yapmadıysa altını değiştirmeyin. Böylece gece-gündüz farkını çok geçmeden öğrenecek.
 4. Odasına geçtiniz- ama uyumuyor. ‘Uyumuyor’ diye salona geri getirmeyin, oyun oynamayın. Ortamı olabildiğince sıkıcı tutmanızda fayda var. Evet bir an gelecek ne yapacağınızı bilemeyeceksiniz, ister sallayın, ister sarılın ama odada kalın.
 5. Gençleri sarıp sarmalamayın. Bebekler sıcakta uyuyamaz. Üşütün de demiyorum ama sizin giydiğinizden sadece 1 kat fazlası onu sıcak tutmaya yeter. Grobag gibi uyku tulumlarını, kundakla işiniz bittiğinizde kesinlikle tavsiye ederim.
 6. Bebekler ve küçük çocuklar karanlıkta uyumalılar. Büyüme hormonları en çok gece uykusunda ve karanlıkta çalışır.
 7. Yatmadan önce banyo ve arkasından lavantalı bir masaj yağıyla yapılacak masaj gevşemesini sağlayacağı için iyi bir uykuya hazırlık aktivitesidir.
 8. Siz siz olun, aklınıza yatmayan hiçbir tekniği ve tavsiyeyi uygulamaya kalkışmayın. Bir bebeği en iyisi annesi tanır ve her teknik her bebekte aynı işi görmez. Hem kendinizin hem bebeğinizin kafasını ona uymayacak denemelerle karıştırmayın. Benim şahsi görüşüm, 16 haftalıktan önce bebeğe uyku eğitimi vermeye çalışmak hem size, hem bebeğinize büyük bir yük bindirir, çokta verimli olmaz. O nedenle eğitim vermeyi düşünecekseniz, 4. ayı beklemenizde büyük fayda var.
 9. İlk zamanlar, uykunun en büyük sabotajcısı, gaz oluyor. O gaz çıkmazsa bu bebek uyumaz. İnatçı gazlar için bebeği dizinize yatırıp bisiklet hareketini şiddetle tavsiye ederim. Korkmayın bir yeri elinizde kalmıyor.
 10. ‘Sorun’ sizin için rahatsızlık verici bir durum olduğunda sorun olur. Eğer bebeğinizle birlikte güvenli bir şekilde uyuyabiliyorsanız, öyle yapın. Durum buysa ve siz bunu istemiyorsanız ancak bu o zaman ‘sorun’ olur. Kendinizi zorlamayın, ‘şöyle uyumalı, böyle olmalı’ diyenlere karşı kulağınızı kapatın. Her zaman çevrenizde “Alışır, kucakta tutma…” diyecek birileri bulunduğu gibi, bu kişiler genelde özlü sözler ve kehanetlerle devam eder. Gülün, gülümseyin, sizin için ne doğruysa onu yapmaya devam edin.

İyi Uykular !Kategoriler:Bebeklerde uyku

Etiketler:, , , , , ,

1 reply

 1. Ben her yolu denedim diyebilirim ama nafile 😦

  Beğen

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Eğitim Şart

Eğitime ve doğaya dair sesli düşünüyorum

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

%d blogcu bunu beğendi: