Balık sevmeyen çocuklara (ve çocuk kalanlara) ‘fishcake’

14946_smoked_haddock___spring_onion_fishcakes

Başlangıç olarak 2 çeşit balığa ihtiyacınız var. Ben birini mutlaka somon seçiyorum. Diğeri ise, çipura, levrak gibi etli balıklardan olmalı. 1 büyük çipura ile 1 fileto somon işinizi bol bol görür. 2 kocaman patates, 2 sap (incelerden) pırasa veya yumruğunuzun 3/4’ü kadar brokoli, tuz, biber (varsa lemon pepper baharatı çok yakışıyor- hem de içinde tuz-biber de var.) Balıkları buharda iyice pişirdikten sonra büyük bir kaba parçalayın. Sonra pişen patatesleri ve brokoliyi (pırasa kullanacaksanız tereyağında 5 dk soteleyin, öyle ilave edin.) balıkların yanına ekleyin. Yoğurun ama köfteden daha kalın ve büyük köfteler yapın. Bunu sabah erkenden hazırlamakta fayda var, çünkü epey bir köfte halinde buzdolabında beklemesi gerekiyor ki; pişerken dağılmasın.

Pişireceğiniz zaman şinitzel gibi, un, yumurta, galeta ununa bulayıp yağa öyle atabilirsiniz. (Yağda yüzmemeleri gerekiyor, yağın yarılarına kadar gelmesi yeterli.) Ya da oldukları gibi de kızartabilirsiniz- ben genelde öyle yapıyorum.

Kolay, değil mi? Yanına genelde karnıbahar graten, ya da onun gibi sebzeleri daha şirin (!) görünmeleri için bezelye-mısır ile karıştırıp sunuyorum. Bence bir deneyin, seveceksiniz 🙂

%d blogcu bunu beğendi: