Emziği nasıl bıraktık?

Emzik direk olarak uykuyla; uyku da direk olarak benim akıl sağlığımla ilgili bir nesne olduğundan…emziği geç bıraktık. Duman’ın bana cesaret verdiğini söyleyemeyeceğim, suç Duman’ın yani 🙂 Ben? Ben olacaklardan o kadar korkuyordum ki, 2,5 yaşındayken ‘Artık bu emzik gitmeli!’ diye karar verip, ancak 3 yaşını biraz geçtiğinde planı hayata geçirebildim!

Sıcak bir yaz günüydü 🙂 Pazar günü bütün pencereleri açtım ve kurmaylarıma (eşim ve Ege :p ) şöyle söyledim:

-“Karasinekleri öldürün, ama sakın çöpe atmayın. Biriktireceğiz.”

İkisi de birbirlerine bakıp, bana ilişmemeye karar verdiler.

Pazartesi sabahı elimde bir kap dolusu emzik (bir kısmını maviye boyadım, neden bilmiyorum), üstüne karabiber taneleri, onların üstüne de son dokunuş olarak karasinekleri stratejik bir biçimde yerleştirdim.

Artık Oscar’lık rolüme hazırdım.

Sabah Duman salonda TV seyrederken, mutfakta “AAaağğğğ!!! OLAMAZZZ!!” diye bağırıverdim. Duman koşarak geldi.

“Dumancım, bak görüyor musun, ne olmuş bu emziklere!! Böğğğ, iğrenç değil mi? Ayy, sinek girip bir de kakasını üstlerine yapmış (karabiberler) !”

Duman bir müddet kaşları birbirine geçmiş bir şekilde kaba bakakaldı. O kadar iğrenmişti ki, istemsiz olarak sağ omzunun iki üç kere attığını gördüm 😀

“At bunları!”

Şimdi şeytanın avukatı olma zamanıydı, bir Oscar kolay kazanılmıyor.

“Ama nasıl uyuyacaksın? İstersen yıkamayı deneyeyim?” (Rus Ruleti)

0,5 sn düşündü sadece.

“At! At! İğrenç!”

Ve koşarak salona kaçtı.

Öğle uykusu saatinde emzik istemedi ama sineklerin neden kendisine böyle bir kazık attığını sorgulamaktan uyumadı.

Gelmiştik zurnanın zırtladığı yere: Gece uykusu.

Uykuya epey geç daldı, evet. Çoğunlukla sineklerin kalleşliği temalı bir sohbetten sonra uyuyakaldı.  Gece 1-2 defa uyanıp vızıldadı ama halledemeyeceğimiz kadar değil.

1 hafta boyunca, gördüğü herkese bu müjdeli haberi verip, sineklerin ne kadar iğrenç şeyler olduğundan bahsetti ama gördüğü abartılı sevinç ve alkışlar sayesinde tam 1 hafta sonra bu konu bariz bir şekilde eskide kaldı.

Böylece bu işi rafa kaldırdık. İşler sarpa sararsa diye temiz emzik bıraktın mı diye sorarsanız; yok bırakmadım. Olay tamamen karar vermekte sanırım, bir de sizin çocuğu iyi tanımanızla alakalı. Duman oldum olası sineklerden iğrenirdi ve ben bunu kullandım. Çok yakın bir arkadaşım kızının emziklerinin ucunu kesti, kuzu bir kez deneyip olmadığını görünce, hiç emzik emmemişçesine bırakıverdi. Ne uykusundan oldu, ne de olay çıkardı.

Demek istediğim; bazen olayları ufaklıklardan daha fazla gözümüzde büyüttüğümüz doğrudur. Önemli olan kararı vermek, ve kendinize dönüş için alan bırakmamak. Yedek emzik bırakmayın, tedirginseniz belli etmeimg_7191yin ve olay hakkında çokta fazla konuşmayın. Dikkat dağıtmak en büyük kurtarıcınız olacak. Uyku zamanları içinse, yeni bir ayıcık, belki yeni bir gece lambası, vb emzik yerine koyabileceğiniz bir şey kullanabilirsiniz- ama bizim ihtiyacımız olmadı.

Emziksiz günler, düzgün dişler dileğiyle 🙂Kategoriler:Bebeklerde uyku

Etiketler:, , ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Eğitim Şart

Eğitime ve doğaya dair sesli düşünüyorum

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

%d blogcu bunu beğendi: