Cehennemden gelen Çocuk Hastalığı: El Ayak Ağız !!!

Ege’nin geçirdiği en yaman hastalıktı bu. Duman’a hamileliğimden beri dua ediyordum, yine yaşamayalım diye…

Okula başladığının 1,5. ayında Duman’da kaptı bu virüsü. Bugün 4.gündeyiz ve atak süreci hala devam ediyor. Ateşle ve boğaz rahatsızlığıyla başlıyor- dolayısıyla Beta ile karıştırılması çok olası… Bundaki en büyük tehlike ise; Beta tedavisinde kullanılan antibiyotik, el- ayak- ağız virüsüne bayram yaptırıyor. Ben de az daha aynı tufaya düşmek üzereydim ki, el- ayak-ağızın noktacıklarını tanıdım Ege’den.

Yaz aylarında daha çok görülüyormuş, siz de aman dikkat edin. Tedavisi yok ( en sinir bozucu olan da bu zaten!!) sadece çocuğu biraz rahatlatmak için sürdüğünüz losyon ve ağrı kesici kullanıyorsunuz. Ateş 2 günde düşüyor, siz tam atlattık diye sevinirken noktalar başlıyor. Ağız içinde de çıktı Duman’da ve su bile içmesi işkence haline geldi…

Dediğim gibi bugün 4. gün ve gerileme evresine hala giremedik. Yüzünde boş bir yer kalmadı, baktıkça resmen içimde develer tepişiyor.

Dün yemek yemeye az az başladığı için evcek modumuz biraz yükseldi- çünkü su bile içemediği için serum bağlatmak zorunda kalmaktan korktuk.

Sanırım iyileşmeye hala 5-6 gün uzağız. Ben harakiri yapmayı hala saatte bir aklımdan geçiriyorum… Uykular ikimize de haram, elimden bir şey gelmemesini sindiremiyorum. Güzel yüzüne her baktığımda içim acıyor.

Bu hastalık birden fazla kez geçirilebiliyor- dolayısıyla Ege’yi evden kaçırdık. Ama yetişkinlere de geçebiliyor, bu arada…

Valla dikkat edin… Kuzunun virüsü kapmasına engel olamazsınız ama doğru teşhis ve antibiyotik kullanımını dikkatle yapmakta fayda var… Doktorlar son 6-7 senedir bu hastalığı ilk bakışta tanıyor. Bizim zamanımızda yokmuş, torunlari geçirmeyen anneanne, babaanne ve dedeler hiç duymamış bile. Böyle illet bir şey bu!!

Yani bizim bayram, Duman noktasız olduğunda başlayacak…Hepinize iyi bayramlar.Kategoriler:Çocuklar, Bebekler

Etiketler:, , ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

SİNEMATİK YEŞİLÇAM

Alternatif Sinema Kültürü Sitesi

%d blogcu bunu beğendi: