2. Çocuğunuzun muhtemelen Abi / Ablasından önce yapacağı 7 şey

  • Nezle / Grip / Ateş : Abi ya da ablanın okuldan özenle seçip getirdiği o mikroplar; kaç kez “Okuldan gelince elini yıkaaaa!!!” diye çemkirsenizde, bir yolunu bulup, en küçüğe ulaşabiliyor. Hatta, istemediğiniz aralıklarla da tekrarlanabiliyor. Akıl sağlığını korumak için, benim yaptığım gibi, ‘En azından bağışıklık sistemi güçleniyor..yani…inşallah…’ diye kendini kodlamaktan başka çare yok.
  • TV / Bilgisayar / Tablet: İlk çocukların macerası, genelde siz bunlardan birini elinize aldığınızda atlamakla başlıyor- fakat etrafta kendi boylarına yakın, ve elininin uzantısı tablet haline gelmiş bir tip olunca, şansınız yok…Direk olarak Baby TV’yi atlayıp, ufaklığı Sünger Bob seyrederken bulabiliyorsunuz 🙂
  • “Bebek yemekleri mi? PÖH !” : Ben dirensem de, bazen içimden Ege’ye pişirdiğim nugget’ı Duman’ın eline tutuşturmak içimden gelmiyor değil. Ne olursa olsun, bence ikinci çocuklar yetişkin yemeklerine daha çabuk geçiyor.
  • “Yürümek mi? Koşarım ben !” : Sürekli yetişmeye çalıştıklarından mıdır, ortada benim haberim olmayan bir yarışın varlığından mıdır bilemem…Ama ikinciler birincilerden daha çabuk yürümeye…(koşmaya) başlıyorlar galiba.
  • “Bisiklete binmek”: Yukarıda bahsettiğim nedenden ötürü, ilk bisikletleri atmayın derim. İkinciler anında olaya nane olacak; haberiniz olsun.
  • Krakerler / Bisküiler: Kim ne derse desin; evde birden fazla çocuk olduğunda mutlaka diğerini bir şekilde oyalamanız gerekecek; çünkü ne kadar dikkat edersek edelim büyük olanlar bazen sıra beklemek zorunda kalıyor. Bu arada asi ve benmerkezci (!) ikinci; dikkatin üstünden dağılmasına fazla tepki gösterirse ‘O yağlı / tuzlu…”, ilk çocuğun ancak 4 yaşında tadına bakabildiği atıştırmalıklardan bir kaç tane, susturucu görevini yerine getirebiliyor.
  • “Evdeki Cısss’lar:” İlk çocuğunuzun ancak uzaktan bakmasına izin olan ne varsa, genelde ikincinin pek hürmet bile etmediği oyuncağı olabilir…Nedenleri çok fazla. Yorgunsunuz…Anı kurtarıyorsunuz…Kırmızı Alarmdasınız…:)


Kategoriler:Çocuklar, Bebekler, Featured

Etiketler:, , ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

SİNEMATİK YEŞİLÇAM

Alternatif Sinema Kültürü Sitesi

%d blogcu bunu beğendi: