Angelina Jolie neden Angelina Jolie?

Sizden bu yazıyı okurken, “Yok, o vampir gibi kan içiyormuş…” “Yok, o erkek kardeşiyle birlikteymiş…” gibi görmediğimiz ve bilemeyeceğimiz dedikodulara değil, Angelina Jolie’yi bir kadın ve anne olarak düşünmenizi istiyorum.

Göğüslerinden sonra, kanserden korunmak için geçen hafta yumurtalıklarını ve rahimini aldırmış, 39 yaşında, şimdilik 6 çocuk annesi bir kadın. Annesini, teyzesini ve ona yakın tam 8 akrabasını kanserden kaybettikten sonra, en son geçen hafta kendisini menopoza sokacağını bildiği bir karar verdi. Şu anda kanser olmadığı halde.

Bir kaç gün önce bir basın bildirisi yayınlayarak, göğüs ve yumurtalık kanseri hakkında farkındalık yaratmak istediğini, kendi aldığı önlemlerin ‘aşırı’ sayılabileceğini; ama yumurtalığında kanser olmayan bir tümörün bulunmasıyla buna karar verdiğini söyledi.

“Bunu sadece  bende BRCA1 pozitif (Kansere yatkınlık geni)  bulunduğu için yapmadım. Diğer kadınların da duymasını isterim ki, bu genin pozitif olduğu herkes, ameliyat olmalı demiyorum. Seçenekler var. Sağlık söz konusu olduğunda, sadece tek seçenekle sınırla kalmadığınızı bilmelisiniz. Sizin için uygun, aklınıza yatan bir seçenek bulmalısınız. “

Bu tip kararlar vermek hiç kolay değil yazmış, Jolie. …Ama kontrolü ele alıp, mücadele etmek elinizde. Tavsiye alın, seçeneklerinizi öğrenin ve seçiminizi yapın. Unutmayın, bilgi güçtür.

Hastalıktan kurtulmak için değil, korunmak için verdiği bir karardan sonra biraz kendimi sorguladım. “Ben yaparmıydım?” diye. Kafamdan bu tür düşünceler geçerken, 2 çocuğunu da alıp gittiği ‘Nickelodeon Çocukların Seçimi’ ödül gecesinde, çocuklara söyledikleriyle bir kez daha sevdim onu. Aynı zamanda, yukarıda bahsettiğim operasyondan sonra, insan içine ilk kez çıkışıymış.

Tıpkı Malefiz gibi, küçükken ben de farklıydım. Hiçbir yere uyum sağlayamıyordum, nedense hep fazla gürültülü, fazla abartılı, yerinde duramayan ve kendini hiç bir yere ait hissetmeyen bir çocuktum. Daha doğrusu bana böyle olduğumu söylüyorlardı.  Ve bir güni aniden bir şeyin farkına vardım ki; umarım bir gün hepiniz bunun farkına varırsınız: Farklı olmak iyidir...Biraz yaramazlık yapın…Çünkü sizin için iyi bir şey bu.”Kategoriler:Genel

Etiketler:, , , , ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Eğitim Şart

Eğitime ve doğaya dair sesli düşünüyorum

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

%d blogcu bunu beğendi: