“6 yaşından büyük erkek çocukları, Erkekler Tuvaletini mi kullanmalı?

Hayal edin. 6 ya da 7 yaşındaki erkek çocuğunuz ile alışveriş merkezinde geziniyorsunuz. Oğlunuzun tuvalete gitmesi gerekiyor. Ne yapabilirsiniz ?

a) Siz erkekler tuvaletine giremeyeceğiniz için onu Bayanlar Tuvaletine götürürsünüz,

b) Oğlunuzu Erkekler Tuvaletine gönderirsiniz.

Şu an Amerika, Oklahoma City’de tartışıldığı üzere, bir AVM’de Bayanlar Tuvaletinin kapısında, “6 yaşından büyük erkek çocukları Erkekler Tuvaletini Kullanmalıdır…” yazısı konmuş. Siz böyle bir şey ile karşılaştığınızda ne yapardınız, onu gönderip vitrinlere bakmaya devam mı ederdiniz, yoksa ‘kötü’ bir şey olmaması için dua mı ederdiniz?

8 yaşına kadar Ege’yi Bayanlar Tuvaletine götürdüm, üzerinde de hiç düşünmedim. Daha doğrusu, onu yalnız göndermek aklımın ucundan bile geçmedi. İlla ki bir şey olacak kaygısından değil; işi bittiğinde pantolonunun hala kuru olduğundan, ve ellerini yıkadığından emin olmak istediğim için.

Şimdi, resimdeki gibi bir yasak insanın aklına türlü türlü düşünce sokuyor. Zaten büyük çocuğun üzerinde takla atsanız, onu Bayanlar Tuvaletine sokamazsınız.  Benim anlayışım, (yanlış mıyım bilemiyorum??) ‘6 yaşından büyük’ demek, 7-8 hatta en fazla 9 yaş demek böyle bir konuda. Bu yaşlarda ‘çocuk’ ile tuvaleti paylaşmaktan rahatsız olan bir zihniyet mi var?

Hadi bunu geçtim; bu yaşlardaki bir çocuğu tek başına nereye gönderiyoruz ki; Erkekler Tuvaleti gibi bir yere tek başına gönderelim?

Beliren karşıt görüş ise, zaten aslında böyle olması gerektiği. Çocukların kimlik anlayışının geliştiği bu dönemlerde, onları Bayanlar Tuvaletine götürmek zararlı olabilir deniyor.

Böyle bir yazı bizim önümüzde belirseydi, ben görmezden geleceğimi düşünüyorum. Tanımadığım adamların olduğu bir tuvalete, çocuğu kendi başına göndermezdim.

Siz ne düşünüyorsunuz, bu konuda?Kategoriler:Çocuklar

Etiketler:, ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

SİNEMATİK YEŞİLÇAM

Alternatif Sinema Kültürü Sitesi

%d blogcu bunu beğendi: