Disney, Cartoon Network…Çocuklarımıza gösterilen ‘Bilinçaltı Mesajlar’ı hiç duydunuz mu?

Ben de ilk duyduğumda inanmak istememiştim…Ta ki kendi gözlerimle görene kadar.

Hassas bir konu bu; çünkü mesajların tümü cinsellik içerikli !!! Disney filmlerinde cinsel içerik mi?! Saçma, değil mi? Değil maalesef.

‘Subliminal Messages’ (Bilinçaltı Mesajlar), yoğunlukla büyük firmalar tarafından kullanılan bir pazarlama yöntemi. Görüntü veya yazının ya kurnazca gizlenerek, ya da bilincin algılayamayacağı kısalıkta gösterilmesi olarak tanımlanıyor.  Coca Cola ve diğer büyük firmaların böyle bir yöntem kullandıkları açıkça biliniyor.

Fakat hepimizin sevdiği Disney çizgi filmlerindeki durum daha karışık. Çünkü evde DVD’leriyle raf raf doldurduğumuz bu filmlerin  çoğunda, bizim yaşımızdakilerin bile ağzını açık bırakacak ayrıntılar gizli.

Linklere tıklayarak kendiniz bakabilirsiniz- göreceğiniz nedenlerden dolayı fazla bir resim koyamadım ben siteme, çünkü !!! (En masumunu bulmaya çalıştım…Ama zor oldu !)

Youtube’ta, “Disney – subliminal messages” aratın ve sonuçları kendiniz izleyin:

https://www.youtube.com/results?search_query=disney+subliminal+messages

Bunların olduğu kesinken; nedeni ise yıllardır tartışma konusu. Daha doğrusu, Walt Disney firmasının, Satanist (pek çok filmde şeytanın anlamı 666 gizli), Illuminati propagandaları yaptığı da üretilmiş teoriler arasında. Coca Cola’da bilinçaltı pazarlama yapanların başında geliyor- merak ediyorsanız Youtube’ta bir arama da bunun için yapın derim.

Bunun yıllardır farkındayım, 15 yıl önce Londra’daki okullarda bile bu teknik öğretiliyordu. Fakat “Ege’ye bu filmleri seyrettirmedin mi?” diye sorarsanız, seyrettirdim- çünkü zorunlu kaldım. Çocuklar duyuyor, çocuklar konuşuyor ve görmek istiyorlar. Bir Mormon’a çevirmedikten sonra, güncel yaşamda çocuğu ne kadar sakınabiliriz, orası çok tartışmalı. Tek yaptığım, DVD’lerini almadım eve bir noktadan sonra. Sinemada seyrettik DVD’si çıkınca istediğinde dikkatini başka yöne çevirdim.

Neden yapılıyor? Disney neden yapıyor, inanın bir fikrim yok. Diğerleri ürünlerini satmak için yapıyor, sinemada filmi beklerken gösterilen reklamların bir kısmı böyle.

Cartoon Network ise, daha farklı. Onlar cinsel içeriğe değil, şiddete ağırlık veriyorlar. Bana göre söz konusu Cartoon Network oldu mu, bilinç üstü – bilinç altı farketmiyor. Zaten şiddet dolu. Fakat bununla da yetinmiyorlar işte.

Sabah sabah keyfinizi kaçırmış, hatta biraz da şoka sokmuş olabilirim sizi…Ben de dediğim gibi ilk öğrendiğimde aynı şoka girmiştim. Fakat bilmek, bilmemekten daha iyi değil mi?

Bence öyle.Kategoriler:Çocuklar

Etiketler:,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Eğitim Şart

Eğitime ve doğaya dair sesli düşünüyorum

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

%d blogcu bunu beğendi: