Bunlar nereden çıktı diyorsanız…Renkli plastik bant modası !

Rainbow Team 80 yaşında teyze gibi görünmeyi göze alarak; bizim zamanımızda ‘Makrome’ler vardı 🙂 Benim gibi el becerisi gelişmemişler içinse, yün bilezikler. Renk renk örüyorduk (Makrome yapıyorlardı yani 🙂 ). Bir dönem bizi oldukça meşgul etmişti.

Kızlar yine neyse, benim oğlum da geçen dönem bu modanın kurbanı oldu; hepimiz kolumuzda örgü izleriyle (Çünkü sanırım Ege’ye göre bizim kollarımız Duman’ınkiyle bir !) dolaştık durduk. Sadece Türkiye’yi değil, bütün dünyada patladı bu iş. Beyoncé taktı, bizim dedemiz taktı, eşim taktı, Cambridge Düşesi taktı, taktıkta taktık.

Peki bu iş nerden çıkmış? Malezya asıllı bir mekanik mühendisinin başının altından !! 8-14 yaş arası çocukları hedefleyen bu bantlar 2013 sonunda Youtube’da 4 milyon kere hit almış. Aynı yıl, Google’da en çok aranan oyuncak olmuş.

Beni endişelendiren ise, yurtdışında yoğun olarak, ülkemizde de tek tük haberler halinde yapılan yorumlar. Birincisi, evdeki küçük çocuklara dikkat etmek gerekiyor; ağızlarına atmalarının dışında İngiltere’de burnundan ve kulağından bu bantlardan çıkan ufaklıkların sayısı hiçte azımsanacak ölçüde değil. Diğeri de; içlerinde bulunan maddelerden bazılarının kanser yapıcı özelliği olduğu raporlar arasında.

Birşey çocuklar arasında moda oldu mu, (aynı Minecraft gibi) virüs gibi yayılıyor. Eğer alışveriş sırasında dikkatlerini başka şeylere çekebiliyorsanız, çekin derim. Ben avuç avuç yok ediyorum evde- zaten şimdi ilk çıktıklarındaki gibi tepesinde değil Ege; ama aklınızda olsun. Pekte matah şeyler değil bana kalırsa !Kategoriler:Çocuklar

Etiketler:, ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Eğitim Şart

Eğitime ve doğaya dair sesli düşünüyorum

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

%d blogcu bunu beğendi: