Hamilelikten sonra cildiniz ne durumda ?

metamorfozciltHamileliğimin 6. ayından itibaren dikkatimi çekmeye başlamıştı bu iş. Yeniydi; çünkü önceki hamileliğimde başıma gelmemişti. Açıkçası duymamıştım da; karnımdaki bebişin cildimde lekelere yol açabileceğini. Özelikle elmacık kemiklerimin üzerinde ufak ufak başlayan bu karaltılar giderek dünya haritası şeklini almaya başlamıştı; ama o zaman öncelik sağ salim bebeğimi dünyaya getirmek olduğu için fazla takmadım.

Ne zaman ki doğumun üzerinden 3-4 ay geçti ve aynaya bakacak fırsatım oldu; o zaman takmaya başladım işte. Bir kere beni yaşlı gösteriyordu. Sanki cildim birkaç ton koyulmuştu, hep makyaj bulaşmış gibi duruyordu ve ben giderek sinir olmaya başladım. Dermatologlarla konuştum, hem de sadece bir tanesiyle değil. Söyledikleri hep aynıydı: “Buna doğum maskesi diyoruz…Çok doğal birşey.” İyi de ben doğurdum bitti, artık maskeyi çıkarmak istiyorum !

Bir kere bu lekelerin neden olduğunu kısaca yazayım; hamilelik boyu artan hormonlardan dolayı pigmentasyon meydana geliyor. Yüzde oluşan lekelere ‘chloasma’ ya da ‘melasma’, göbekte meydana gelenlere ise, ‘linea nigra’ adı veriliyor. Genetik olarak çilli yüzlerde, ya da lekelenmeye karşı yatkınlık varsa, hamilelikte bunların olması daha muhtemel.

Yapılacak işin en başında güneşten korunmak var. Yağmur da yağsa, “Güneş nasıl olsa yok” demeyin. Koruma fakörü 30 civarında bir güneş kremini her dışarı çıktığınızda; işte bilgisayarın karşısında çok zaman harcıyorsanız işteyken de yüzünüze sürmelisiniz. Genellikle 1 yıl içinde bu lekelerin ya kaybolması, ya da silikleşmesi zaten bekleniyor. Ama bunu hızlandırmak için, her leke çıkarmayı vadeden kremi eğer emziriyorsanız kullanmayın. Bazı kremlerin yüzü soyucu etkisi oluyor, bu tür ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktora danışmakta fayda var.

Benim denediğim, ev yapımı bir kür var. Fakat bu kürü yapacaksanız baştan uyarayım. Moral bozmak yok. Eğer lekeleriniz büyükse, bu kür önce onları parçaladığı için sanki size çoğalmış gibi gelebilir- çoğalmıyor, sadece silikleştirmeden önce küçük parçalara bölüyor. Karışım şöyle:

1 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı karbonat ve 2-3 damla limon. Bunları iyice karıştırıp haftada 1 ya da 2 yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. 2-3 ayda etkisini göreceksiniz. Dilerseniz bu karışıma 1 tane E vitamini kapsülü de kırıp karıştırabilirsiniz.

Bu arada her evde bir tane Aloe Vera bitkisi olmalı- bulursanız kaçırmayın, ama çocuklardan uzak tutmak lazım, çünkü dikenli bir nesne. Ev kazalarında, küçük sıyrıklarda, bu bitkinin yapraklarından alacağınız özü sürerseniz sihir gibi çalışıyor. Bu bahsettiğimiz lekelerde de etkili; haftada 1 aloe vera özünü yüzünüze sürün derim.

Benim sonuç aldığım diğer bir uygulama ise, mutlaka leke açıcı serumu aynı etkili bir maskeye karıştırıp uygulamak. Önce duşta nazik bir peeling; ve arkasından serum karıştırdığınız maskeyi yüzünüze yine haftada 2 kere uyguladığınızda nispeten gözle görülür etkisini farkediyorsunuz. Söyledim ama bir kere daha yinelemek istiyorum: Emziriyorsanız, lütfen bu döneme uygun ürünler seçin. (Benzoil preoxide ya da glycolic asit olan kremler bu süreçte zararsız deniyor).

Makyaj yapsanız da yapmasanız da sabah kalktığınızda ve akşam yatarken mutlaka yüzünüzü temizleyin- temizleme mendilleri temizliyor gibi görünse de derine inemiyorlar, aklınızda olsun.

Aradan bir süre geçtikten sonra cildinizde farklı şikayetler ortaya çıkarsa lütfen doktora görünün. Hamilelik sonrası tiroidin az çalışmaya başlaması, kuru ciltle başlayan problemlerle; çok çalışması ise koyu lekelerin yanında başka sorunlarla kendini belli ediyor.

Bu nedenle doktor kontrolü için “büyük şikayetler” yerine, baştan kontrol edilmenizde çok fayda var. Bunların içine yine bahsettiğimiz dönemde beliren akneler de giriyor- akne kremleri ve hapları epey agresif sayıldıklarından medikal kontrol harici kullanmamanızı önemle rica ediyorum.

Happy Peeling ! 🙂Kategoriler:Doğum Sonrası sorunlar

Etiketler:, , , , , ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Eğitim Şart

Eğitime ve doğaya dair sesli düşünüyorum

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

%d blogcu bunu beğendi: