İskele babaları, Şam Babaları ve Babalar Günü

Hem anne, hem baba olmanın gerekçesi, boşanmak değil…

Etrafıma baktığımda, boşandığı ve çocuğu yanında olduğu halde, anne bile olmakta zorlanan kadınlar olduğu gibi; evli ama  sadece bir siluet olarak yaşayan adamlar da var.

Babalar Günü geldiğinde, hepsi onore olabiliyor…

O yüzden ben, önce ‘Baba’ gibi babaların, sonra da ‘Babalık’ eden annelerin Babalar Gününü bir gün gecikmeli de olsa kutlamak istiyorum…

Yetişkin hayatımda, sadece bir tek erkek tanıdım, çocuğuna aynı zamanda annelik yapan, evladını bırakmak bir yana dursun, bütün hayatını hep yanında kızı varmış gibi yaşayan, annesi kızın kafasını saçma sapan şeylerle doldururken bunlarla mücadele eden…Ve görünen o ki; hem kızını, hem onurunu kazanan tek bir kişi. Her zaman takdir ederim.

Demem o ki; eşinden boşanmak, çocuktan boşanmak anlamına gelmemeli değil mi?

Öte yandan, hem ailesinin hem eşinin desteğini, varlığını her daim arkasında hissetmiş olanlar da, olmayan bir babanın açıklamasını evladına yapmak zorunda kalmanın ne demek olduğunu…Okul müsamerelerinde, veli toplantılarında tek başına oturmayı…En ufak bir pürüzde, başkalarının ‘E tabii, baba yok…’ kulpunu uydurmalarının ne demek olduğunu, bilemez.

Bilmediğimiz şey için hariçten gazel okumak yerine, susmayı ve saygı göstermeyi öğrenmemiz lazım…

Hastalanmış bir çocuğu doktora yetiştirirken, kendi kendini sakinleştirmek zorunda kalan, bir yandan arabayı kullanıp, bir yandan arkada oturan çocuğu kontrol eden…Çocuk korkmasın diye bir yandan da gülümseyen tüm annelerin, babalar gününü kutlarım.

Eve para getirmek için hasta çocuğundan ayrılmak zorunda kalan…Çocuğunun yiyemeyeceği gıdaları, başka evde çöpe dökmesi söylenen, kendi çocuğuna oyuncak alamazken, başkasının çocuğunun kutu kutu oyuncaklarını toplamak zorunda olan bütün kadınların babalar günün kutlarım.

Bununla birlikte, ailesini, çocuğunu her şeyin önünde tutan…Acıtmayan, evde her zaman olamasa da, varlığı her zaman evde hissedilen…Mutlu bir evin değerini bilen ve mutluluğun kendi kendine ortaya çıkan bir şey olmadığını bildiğinden, elinden geleni yapan…Çok seven ve çok sevilen bütün babaların, babalar gününü kutlarım.

Sevgiyle Kalın…Kategoriler:Genel

Etiketler:, ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

SİNEMATİK YEŞİLÇAM

Alternatif Sinema Kültürü Sitesi

%d blogcu bunu beğendi: