Bebekten sonra işe dönüş…

Bu sabah çok sevdiğim bir arkadaşımla konuştuk. Aylardır bebeğiyle evde haşır neşir olmuşken, şimdi işe dönme zamanının geldiğini söyledi, ve çok üzgündü…Duygusal açıdan hiç kolay olmayan, yine alışma süresi gerekecek bir evre bu dönem; ve hiç bir anne için kolay değil. Ben hatırlıyorum da, Ege 3 yaşındayken çalışmaya başlamak bile bana çok zor gelmişti. Böyle durumlarda, bebeğinizi en güvendiğiniz kişilere bırakabilecek kadar şanslıysanız bile, gözünüz arkada kalıyor, sabahları onu evde bırakıp işe gitmeyi hayal etmesi bile çok zor…

Elbette zaman dışında bu üzüntüyü tamir edecek sözler hep havada kalıyor, farkındayım. Ama yine de, yalnız olmadığınızı, ve gerçekten zamanla hem bebeğinizin, hem sizin alışacağınızı düşünmek zorundasınız.

Bu dönemi yönetmek için bir kaç noktayı paylaşmak istedim:

 1. ‘O Gün’ gelmeden önce bir-iki deneme yapın : Gerçekten işe gitmenin baskısı olmadan, işe başlamadan bir kaç gün önce sabah işe gidiyormuş gibi evden çıkın. Bu, sorunlu alanları görmenizde işe yarayacak bir yöntem olabilir. Bebeğinizle ilgilenecek kişi, en çok nerede zorlandığını size söylediğinde, salim kafa ile çözüm üretmeniz daha kolay olur. Aynı zamanda, sizin de ihtiyacınız olan şeyleri almanız, biraz kendinizle başbaşa kalmanız iyi gelecektir.
 2. Liste yapın : Eğer ofiste süt sağacaksanız, eşyalarınızı hazırlayın. Bebeğinizin rutini varsa, siz yokken arada kaynamaması için kağıda döküp, buzdolabının üzerine yapıştırın. Bebekle ilgili gerekecek şeylerin, (ilaçlar, biberonlar, emzikler, vb) nerede olduğunu da aynı yere yazıp bırakın.
 3. Sabahı planlayın. Gerçekçi bir şekilde, sabah kaçta kalkıp hazırlanmanız gerektiğini, gitmeden önce emzirmenin ne kadar süreceğini, diğer çocuklar için yapmanız gerekenler varsa bunların ne kadar süreceğini önceden hesaplayın.
 4. Karar vermeyin : İlk hafta duygusal açıdan zor geçecek. Bu dönemde iş ve evle ilgili bir karar vermekten kaçının. Nasıl hissettiğinizi, neleri düşündüğünüzü kafanızda, sonra ki dönemler için depolayın.
 5. İşe gittiğinizde yöneticinizle özel bir konuşma organize edin : Siz yokken neler olduğunu, nelerin değiştiğini öğrenmek isteyin. Süt izinlerinizi nasıl kullanacağınızı paylaşın. İlk olarak sizden hangi konularda neler beklendiğinden emin olun.
 6. Suçluluğa esir düşmeyin: Aileniz için gereken neyse onu yapıyorsunuz. Buna odaklanın. Sonuçta siz de kendi keyfiniz için sabah çıkıp akşam gelmiyorsunuz…
 7. Teknolojiden faydalanın: Eğer bebeğinizi görmek size iyi gelecekse, teknoloji yanınızda. Görüntülü konuşma olanaklarından, kameralardan faydalanın.
 8. Kendinizi ödüllendirin: İlk günün, ilk haftanın, ilk ayın sonunda kendinize küçükte olsa bir ödül verin. Başardınız, başarıyorsunuz ve başaracaksınız. Yalnız değilsiniz. Ödülünüz haftasonu 1 saat fazla daha uyumak, sıcak, rahat bir banyo, saçınızı yaptırmak vb herşey olabilir.
 9. Geçeceğini bilin : 1 hafta sonra daha iyi hissedeceksiniz. 1 ay sonra ondan da iyi hissedeceksiniz. Bebeğiniz de alışacak, siz de alışacaksınız. Bundan emin olun.


Kategoriler:Bebekler

Etiketler:, , , ,

1 reply

 1. Çok zor bir durum ilk hafta ağlayarak işe gittiğimi hatırlıyorum hele bebek ağlarken evden çıkmak çok daha zor.tüm çalışmak zorunda olan annelere ALlah yardım etsin:)

  Beğen

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

SİNEMATİK YEŞİLÇAM

Alternatif Sinema Kültürü Sitesi

%d blogcu bunu beğendi: