Muz ile ilgili bir kaç sürpriz gelişme :)

Muzun olgunlaştıkça besin değerinin değiştiğini biliyor muydunuz? Muz olgunlaştıkça, içindeki nişasta açığa çıktığından tadı tatlılaşırken, içerdiği bazı vitamin ve mineraller azalıyor. O nedenle her zaman buzdolabında tutmak daha iyi.

Olgun muz, antikanser ve antioksidan açısından zenginleşiyor. Üzerinde kahverengi benekli muzların da tümörlerle savaşan ve normalliğini yitirmeye başlayan hücrelerle savaştığı da yeni araştırmaların sonunda ortaya çıkmış. Böyle muzlar, sapsarı ve sert muzlara göre vücudun bağışıklık sistemini 8 kat daha fazla güçlendirebilen özelliklere sahip.

Bu nedenle, olgun muzların tüketimi daha çok öneriliyor. Tip 2 şeker hastaları da bu nedenle dikkatli olmak zorunda.

Gelelim ipuçlarına;

Şeker hastaları, muz yerken yanında fındık – fıstık ezmesi yerlerse, içindeki şekerin kana karışmasını geciktirmiş olurlar.

Eğer muzun çabuk olgunlaşmasını istemiyorsanız, sapını streç filmle sarıp buzdolabına koyun. Süreci gözle görülür bir şekilde yavaşlatıyor.

Eğer olgun muza ihtiyacınız varsa (kek ve kurabiyelerde önerildiği gibi ), muzunuzu fırına atın ! 🙂 Şaka yapmıyorum. Düşük derecede 5-10 dk işinizi görecektir.

😀Kategoriler:Kullanışlı ve Pratik Bilgiler

Etiketler:, , , ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Eğitim Şart

Eğitime ve doğaya dair sesli düşünüyorum

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

%d blogcu bunu beğendi: