Uyku dosyasını a-çı-yo-rum :/

Şimdiye kadar ki yazılarda, hep kıyısından atlayıp köşesinden döndüğüm bir konu oldu uyku konusu; çünkü yaklaşık 1 yıldır Duman’ın uyku konusunda aynı şeyi yapıyorum.

Benim için gayet karizmayı çizdirici bir durum, itiraf etmek gerekirse. Çünkü Ege’ye 7,5 aylıktan itibaren uyku eğitimini başarıyla vermiş, ve ‘insan’ moduna gayet hızlı dönebilmiştim. Bu bloga Duman olmadan başlasaydım, uyku konusu baş konum olurdu- amanın neler yazardım başarı hikayemin etrafında !! 🙂

– “Uyumayan çocuk yoktur, uyku öğretilmemiş çocuk vardır…”, mesela…

Ya da,

– “Dayanıklı olun, sonuçta onun iyiliği için…” filan.

Şimdi, biraz kendime anlayış göstermem gerekirse; Duman ve Ege iki ayrı dünya – ben Ege gibi bebekleri normal sanıyordum; ama değilmiş. Ne yemeği sıkıntı oldu, ne dişi, uykusunu da hallettik. Uğraştım, eğitimi bırakmak istedim, ağladım ama sonuna kadar gittik o zaman.

Duman, inatçı. Duman, dayanıklı. Duman, mücadeleci…Yorulmayan bebek yapmışlar resmen !!!

Dolayısıyla, evin iktidarında Duman var. Benim de kendime göre başarı elde ettiğim konular yok değil- hadi biraz egomuzu yerden kaldıralım 🙂 Rutin – o hiç yerine oturmayacakmış gibi görünen – o rutin yerine oturdu. Gündüz benim dediğim oluyor- gece ise Duman’ın. Yemek konusu, pazarlık yok. Yenecek. Öğle uykuları – uyunacak. Gece…Gece ise sürünülecek.

Ama artık yeter. Gelecek ay 1 yaşında olacak bu arkadaş; ve ben- bütün yelkenlerimi sudan teker teker toplamam lazım artık. Ege’yi 7 ayda gece memeden kesen ben, Duman’la hala gece duramadım. Korkuyormuyum ne ben bundan ?!?! 🙂

Hiç abartısız, bütün uyku kitaplarını yalayıp yutmuşumdur- Ferber diyin, anlatayım, Gina Ford deyin döktüreyim, Hogg diyin sabaha kadar sürer gider. Benim deneyimim henüz mobil olmamış; yani ayağa kalkmayan bebekle olduğu için 1-2 gün kısa bir araştırma yapacağım- yatağında takla atan bebekler için en uygun yaklaşım ne olabilir diye. 🙂 Ege için yardım aldığım İngiltere’deki “Uyku Okulu’na mail attım bile – geçen sefer çok şey öğrenmiştim onlardan.

Sonrasında sizlerle de paylaşacağım bu yolculuğu. Belki birkaç kişiye faydası dokunur?

Evet,içimde bir yerde; “Hala dişleriyle uğraşıyor, durdun durdun şimdi mi başlayacaksın eğitime?” diyen bir yaşlı teyze var. Şimdilik kulağımı kapadım ona. Gözlüyorum çünkü; geceleri kalktığında ağrıdan kalkmıyor Duman. 45 dakikalık ön uykudan sonra hortluyor ve kendi kendine uyumayı bilmediği için uyuyacağı yerde oturup ağlıyor !! Dolayısıyla diş sıkıntısı – yine bir itiraf- gece uyanma nedeninin çok az bir yüzdesini oluşturuyor.

Neyse…1-2 gun sonra bu konuda tekrar yazacağım.

Bize şans dileyin 🙂Kategoriler:Bebeklerde uyku

Etiketler:, , ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Eğitim Şart

Eğitime ve doğaya dair sesli düşünüyorum

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

%d blogcu bunu beğendi: