Hindistan Cevizi yağıyla Nemlendirici Losyon Bar yaptık !

hindcevyaBurada güzel olan şey; içinde tam olarak ne olduğunu biliyorsunuz. Şu aralar fazlasıyla tartışılan ‘Paraben’ konusunda içiniz rahat olacak; hamileler ve bebekler bile bu losyon barı kullanabilir. Elinizdeki malzemelere göre içeriğini değiştirebilirsiniz; örneğin badem yağınız yoksa, o zaman zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı vb kullanın. Kışın çatlayan ellerinize, kapalı kalan ayaklarınıza, vücudunuza ve egzema görülen yerlerde (Zaten çıkış noktam buydu; evde 2 tane egzema vakam var :/ ) çok işe yarıyor. Yapması süper eğlenceli; hediye olarak kız arkadaşlara ve ailenizdeki hanımlara güzel bir sunumla verebilirsiniz.

Eğlenceyi bozmamanız için size bir ipucu vermeliyim bu noktada: Karışımı yapacağınız kase boşalır boşalmaz kağıt havluyla silin ve soğuk suda bekletin…(Bunu acı birşekilde öğrenmiştim geçtiğimiz aylarda…)

E vitamini kapsüllerini eczaneden alabilirsiniz. Alacak zamanınız yoksa zorun değil- fakat o kapsüller her evde olmalı derim. (Özellikle emziren annelerin yara-bereleri için ideal)

Tek dikkat etmeniz ölçüler. Yine, yapa yapa öğrendiğim bir şekilde buraya yazacağım. Ölçü kasenizde “1 CUP-1 bardak”  yazan yere kadar su koyun. Kalıp olarak kullanacağız silikon buzluk, muffin kalıbı, küçük kavanoz vb her neyse onları bu suyla doldurun. İlk olarak başladığınız miktardaki sudan, kalıba boşalttığınız su miktarını çıkarın. Kalanı da 3’e bölün.

Havuz problemi gibi oldu, farkındayım… 🙂 Ama losyonlarımızın mükemmel olmasını istiyoruz, değil mi? Örnekle açıklasam sanırım daha iyi.

1 bardak su diyelim ki 200 ml. Kalıplara boşalttığınız su, 75 ml. 

200-75  = 125

125  / 3  =  41,6 ; yani 42 ml hindistan cevizi yağı ve 42 ml balmumuna ihtiyacınız var. 

Malzemeler:

  • Hindistan Cevizi Yağı
  • Badem yapı (birkaç damla)
  • Balmumu
  • 1 tane E vitamini kapsülü

Ölçüleri yukarıdaki şekilde belirledikten sonra balmumunuzu ‘Ben Mari’ yöntemiyle (su dolu bir sos tenceresinde pyrex bir kap içinde / kabın altı suya değmeyecek şekilde) eritin. Benim kullandığım şekildekiler daha uzun sürüyor- pelet olarak bulabilirseniz daha iyi. Balmumu tamamen eridikten sonra hindistan cevizi yağı ve badem yağını ekleyin ve eritin. Herşey iyice eriyip karıştıktan sonra, önce E vitamini kapsülünü delip, içindeki sıvıyı karışına ekleyin ve karıştırın; sonra fırın eldiveniyle kaseyi alın ve kalıbınıza DAMLATMADAN paylaştırın. (KASEYİ SİLİN ŞİMDİ…) İşte hazıııırrrr !!!!! Oda sıcaklığında soğumalarını bekleyeceksiniz, o kadar.

Kullanacağınız zaman sert olmaları sizi şaşırtmasın. Teninize değer değmez erimeye başlayacaklar…

Güle güle kullanın !!!!

NOT: Bu arada Hindistan Cevizi yağı yemeklere de katılabiliyor- yeni tarifler için tetikte olun 🙂Kategoriler:Güzellik-Bakım

Etiketler:, , , ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Eğitim Şart

Eğitime ve doğaya dair sesli düşünüyorum

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

%d blogcu bunu beğendi: