Bebeklerde ve Çocuklarda Ortakulak İltihabı

Akıntılı veya akıntısız orta kulak iltihabı son yıllarda artan ve temel olarak çocukluk dönemini ilgilendiren bir hastalıktır. Dört yaşına kadar çocukların üçte ikisi en az bir kez orta kulak iltihabı geçirir. En önemli sebebi viral üst solunum yolu enfeksiyonları olmakla beraber genelde bakteriyel bir enfeksiyon olarak kabul edilir. Çocukların en fazla şikayeti kulak ağrısıdır.Bebeklerde ise huzursuzluktur.Bazen kulak akıntısı olur ve akıntı sonrası kulak ağrısı geçer.
Bazı çocuklar senede bir kere bazıları da senede birkaç kere orta kulak iltihabı geçirirler. Kulak ağrısı olan çocuklar, çocuk doktoruna ya da KBB hastalıkları uzmanına gösterilmelidirler. Basit bir kulak muayenesinin ardından esas olarak semptomatik tedavi ve uygun antibiyotik tedavisi uygulanır.

Çok nadir de olsa bazen tedaviye cevap alınamayan ciddi vakalarda veya komplikasyonlu olgularda timpano sentez uygulanır(kulak zarının çizilerek orta kulaktaki enfeksiyon sıvısının boşaltılması).

Çok sık tekrarlayan vakalarda ventilasyon tüpü uygulaması yapılabilir(havalanma tüpü).Yine çok sık tekrarlayan vakalarda pnömokokal ve influenza aşısı ile aktif bağışıklama önerilir.Kategoriler:Çocuklar, Bebekler

Etiketler:, , , ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

SİNEMATİK YEŞİLÇAM

Alternatif Sinema Kültürü Sitesi

%d blogcu bunu beğendi: