Sünnet Meselesi…En iyi zaman ne zaman ?

Sünnetten gelen Dumdum, 2 günlük.

Sünnetten gelen Dumdum, 2 günlük.

İki birbirinden farklı deneyimimi gözönünde bulundurarak bu soruya verebileceğim tek cevap: Doğar doğmaz. Hem kendi akıl sağlığınız, hem bebeğe minimum zorluk açısından tek önerim bu. Neden mi? İşte size bir karşılaştırma:

Ege doğduğunda daha yeni kucağıma aldığım mini mini bebeğimi sünnet ettirmek aklımın ucundan bile geçmedi. Daha doğrusu, kesin bir tavırla karşı çıktım. Karşı çıkarken ne zaman ve nasıl yaptıracağımı da planlamamıştım. Tek şey kesindi; öyle tantanalı, kutlamalı birşey zaten olmayacaktı- hiç hazetmem o tür işlerden. Doktora gittiğimizde hafif bir tıkanıklık olduğunu, ve sünneti için en ideal zamanın 9 aylık olduğunu söyledi.

Şimdi…Doğduktan sonra ki ayı sünnet ettirmeden geçirirseniz, eliniz mahkum bu işi genel anestezi altında yaptıracaksınız. Ufacık bebeğin sabahın köründe aç aç hastaneye gitmesine mi yanayım, anestezi alacak olmasına mı, damar yolunun açılması için çektiği acıya mı…Sakinleştirici verilerek operasyona götürülmek için kucağınızdan alınması, tanımadığınız insanların onu götürmesi, o ana kadar sakin kalmayı başardıysanız bile bu anlarda dağılıp gidiyorsunuz. 45 dakika sürecek denip 1 saat geçtiğinde hala getirmemişlerdi Ege’yi. Şimdi düşününce, evet normal olabilir. Ama o zaman yasak olan ameliyat katına zorla inip, ağlamasından tanıyarak ameliyathaneye giriyordum neredeyse.

Sonrası da iyi değil. Bir kere iyileşmesi 2 haftayı geçiyor. Altı bezliyken çiş yapmak o kadar acı veriyordu ki; Ege 2 kereden sonra iyileşene dek çişini tuttu. Ne zaman altını açıyorduk, o zaman kafamın üstünden fıskiyeler geçiyordu.

Duman’ın erkek olduğu ultrasonda görününce eşimle hemen o an karar verdik. Doğduğunun ertesi günü Duman sünnet oldu. Anestezi almadan, ‘Çan Tekniği’ denilen bir teknikle 20 dakika sürdü bütün olay. Tabii yine de kolay değil, hepimiz onun gözyaşları içinde, bağıra çağıra geleceğini tahmin ediyorduk. Ama işte resimde gördüğünüz üzere, biraz düşünceli ve sessiz bir şekilde geri geldi. Komikti; çünkü 10 dakika boyunca bu pozda çipil çipil etrafına bakınıp durdu, küçük adam. 1 hafta içinde de iyileşti, bitti gitti.

Tabii sünnet için ileri yaşlar da bekleniyor ama eğer medikal bir sorun yoksa, istediğiniz hediyeyi teklif edin, istediğiniz davul zurnayı getirin (bu arada beni delirtmek istiyorsanız etrafımda zurna çalabilirsiniz…) ben şahsen sünnetin yaratacağı korku ve travmaya değeceğini düşünmüyorum.

Şimdiden geçmiş olsun 🙂Kategoriler:Bebekler

Etiketler:, , ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

SİNEMATİK YEŞİLÇAM

Alternatif Sinema Kültürü Sitesi

%d blogcu bunu beğendi: