Yemeyen bebekler için ‘Çılgın Öneriler’

sebze

6 ayı doldurdunuz. Belki de katı gıdaya geçiş için çok hevesliydiniz ve aklınızda binbir tane tarif vardı. Ama o da ne? Bebeğiniz yemek istemiyor; ya da sadece yoğurt, meyve gibi daha kolay yiyecekleri yiyor…

Ege’de böyle şeylerle karşılaşmayan ben, genelde bebeklerin ‘yediğine’ dair bir ilüzyon içindeydim. Ta ki Duman ile katı gıdaya başlayana kadar. Zaten başlangıcımız pek iç acıcı olmamıştı. 10 gün sonra kötü bir nezle olunca ağızdan ilaç vermek zorunda kaldım. Bu seferde ilaç vereceğim diye ağzını hepten kapadı. Kaşığı görmeye bile tahammülü olmadığı gibi; sebze pürelerini dudağına değdirir değdirmez ağlamaya başladı. Zaten genelde sebzeler sevdirmenin en zor olduğu gıdalar oluyor. Herşeyi yoğurda bulayıp vermeyi bile düşündüm ama o zaman da herşeyin tadı aşağı yukarı aynı oluyordu. Bu da ilerisi için sorun olacaktı.

Biraz düşündükten sonra aklıma Londra’daki bebek mamalarının ambajları geldi.

Sebzeyle meyveyi karıştıracaktım. Meyveleri de sebzeler gibi hafif buharda pişirdim. İster ezerek, ister blender’dan geçirerek verebilirsiniz.

İlk denemeler bile, sadece sebze verdiğiniz öğünden daha az isyanla başlıyor. İlk kaşığı yavaşça dudaklarına sürerek tadına bakmasını sağladıktan sonra evde kim varsa onların yaptıkları maymunluklar ve danslar sayesinde 2 hafta sonra epey düzene girmiştik. Tepkiler azalmaya başladıkça, yavaş yavaş normal yemeklere zaten alışıyorlar. Benim yaptığım kombinasyonlardan bir kaçı şöyleydi;

  • Mango ve ıspanak
  • Havuç ve elma
  • Tatlı patates ve elma
  • Bezelye ve armut
  • Balkabağı, elma, ıspanak
  • Brokoli, armut ve bezelye
  • Tatlı patates, elma, tavuk ve basmati pirinci
  • Tatlı patates ve kayısı
  • Yeşil fasulye ve elma
  • Avakado, muz, yoğurt ♥

En sonuncusuna bende bayılıyorum ! Duman’a ne zaman yapsam kendime de mutlaka 1-2 kaşık ayırırım, Ege evdeyse mutlaka o da bir tabak yer. Hem çok lezzetli, hem de çok ama çok besleyici. Yalnız muza dikkat etmekte fayda var; çok verirseniz kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz.

Diğer bir önerim ise, müzik açmak. Yemek yerken sandalyesini camın önüne koyup bir yandan siz şarkı söylediğinizde direk olarak dikkatleri dağılıyor.

Bu arada size küçük bir sır: 9-10 aya kadar bebekler 3 şeye birden aynı anda konsantre olamaz. O nedenle hem görsel, hem de duyu olarak dikkatini çekmeyi başarırsanız, ağzını hep daha kolay açar.

Bir deneyin bakalım neler olacak ?

Sevgiler…Kategoriler:Bebek beslenme

Etiketler:, , , , , ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Eğitim Şart

Eğitime ve doğaya dair sesli düşünüyorum

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

%d blogcu bunu beğendi: