Bebeklerinizin ayaklarını sık sık kontrol ediyormusunuz ? Saç dolanmalarına dikkat…

saç dolanması Bu çok ama çok ürkütücü bir olay..! Çok küçük bir ihtimal gibi görünse de, maalesef oluyor. Şanslıyız diyeceğim; çünkü bu olay Ege’nin başına 2 yıl önce geldi. Allahtan derdini anlatabilecek yaştaydı. Okuldan eve geldiğinde ayağının çok ağrıdığını ve yürüyemediğini söyledi. Çorabını çıkardığımızda 4. parmağın morarmış olduğunu gördüm. Fakat garipti, parmağın dibine doğru keskin bir çizgi görünce daha yakından baktım.

Bir tel saç o kadar sıkı ve bir kaç kez dolanmıştı ki, artık derisinden içeri girmiş durumdaydı. Parmağımla bollaştırmam bile imkansızdı. Şoka girdiğimi belli etmemeye çalışarak manikür makaslarımın en incesini seçtim. O bile ilk seferde parmakla saç arasına giremedi, düşünün! Sonunda saçı kesebildik – ama bu olay ben de yeni bir obsesyonun başlangıcı oldu…

Bunun bir bebeğe olduğunu düşünebiliyor musunuz ? Özellikle kış aylarında ayaklar genelde çoraplıyken, düzenli bir şekilde kontrol etmekten başka çare yok. Doğum sonrasında dökülmeye başlayan saçlar bu riski daha da fazlalaştırıyor. Aynı tehlike, yeni alınmış çoraplarda, patiklerde de yok değil. Her çamaşır yıkanmasının ardından onların içini tek tek kontrol etmek gerekiyor.

Zamanında farkedilmezse, derdini anlatamayan bebekleri parmak kesilmesine kadar götürebilecek cinsten bir risk var; çünkü kan dolaşımını kesiliyor.

Aklınızda bulunsun…Kategoriler:Çocuklar, Bebekler

Etiketler:, , , ,

2 replies

  1. hah bi bu düşünce eksikti.. huylandım işte..
    uff ne acaip şeyler gelebiliyor insanın başına.. sakınan göze de çöp batıyor o ayrı..benim bir arkadaşımın bebekken giydirilen çorabın lastiği boğmuştu bacaklarını. ağlamış ağlamış bebiş..kimse de anlamamış…

    mosmor bilezik gibi izi kaldı aylarca.

    Beğen

  2. İpek, aynen. İnsana direk tik getirebilecek birşey ki; ben tikli oldum gerçekten…

    Beğen

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Eğitim Şart

Eğitime ve doğaya dair sesli düşünüyorum

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

%d blogcu bunu beğendi: