“İmdat ! Köpeğim bebeğimizi yok sayıyor!”

Çoğumuzun kafasında ‘Bebekli ve Köpekli bir hayat’ imajı vardır- özellikle hamileyken, köpeğinizle bebeğinizin birbirlerine sarmaş dolaş vaziyette hayallerini kurar durursunuz, genellikle. Bazen bu hemencecik gerçeğe dönüşürken, bazen de tam tersi olabiliyor. Köpek bunalıma girebiliyor, bebeği yok sayıyor veya birdenbire huyu değişiveriyor.

Bu genellikle biz köpek sahiplerini çok üzen bir olay- çünkü her şeyin üzerinde hiçbirimiz köpeğimizin mutsuz olmasını istemiyoruz.

Son 2 günde bebeğe alışmayan köpeklerle ilgili yaklaşık 12 tane mesaj geldi. O nedenle cevaplarımı post’a çevirdim, bende.

Duman’ı çok çok uzun bir süre görmezden geldi, Madiba. Irkı ve huyu sakin ve bebeklere meyilli olmasına rağmen, Duman’ın evde olmamasını yeğlediği açıkça belliydi. Öncelikle bunu normal karşılamak gerekiyor. Sonuçta bütün hayatı, adetleri, rutini değişen sadece siz değilsiniz. Kaldı ki; köpekler rutinlerine fazlasıyla bağlıdır – TV’nin karşısında iki kez sarmaş dolaş uyursanız hemen adet haline gelir ve bu olmadığında şikayetler çeşitli yöntemlerle sahiplere iletilir 🙂

Okuyucumuz Merve hanım, bebeği kustuktan hemen sonra aşağı yukarı aynı yere köpeğinin de çiş yaptığını yazmış.

Şimdi o anı bir geri saralım. Bebek kustu. Herkes seferber oldu. Bebeği temizlediniz, yeri temizlediniz. Bebek iyi mi diye baktınız…O anda gözlerini kocaman açarak sizi izleyen akıllı köpek; kendisi için de ilgi isteyince, kusamadığı için çişini yapmış. Herkes onun etrafında da dönsün diye…Köpek psikologu değilim elbette, ama olayı ben bu şekilde yorumladım…

Köpekler hiçbir zaman kendilerine gösterilen ilginin yoğunluğundan şikayet etmezler 🙂

Gereken en önemli şey zaman…Siz, ‘bebekli bir hayat’a alıştığınızda, ekstra koşturmalar, ekstra problemler olmadığında, ve artık eskisi kadar yorulmadığınızı farkettiğinizde köpeklerin de yavaş yavaş kendilerine geleceğini düşünüyorum ben.

Bir başka okuyucumuz Nur hanım da, bebek geldi geleli ne zaman arkalarını dönseler köpeklerinin ortalık yere çiş ya da kaka yaptığını yazmış.

Gerçekten çok sinir bozucu- fakat pes etmeyin. Bebekler büyüyüp, kendileri köpeğinizle bir şeyler paylaşmaya başlayacak zaten. Köpeğinizle geçirdiğiniz zamanlarda, birbirlerine alışsınlar diye bebeği dahil etmeyin derim ben – özellikle yukarıdaki gibi bir sorun yaşıyorsanız. Onun size ve ilginize ihtiyacı var ve şu anda yeni bir arkadaş istemiyor. Sizi istiyor. Dolayısıyla birebir zamanları arttırmanız için size uyarı veriyor bence. Ne zaman ki, hayatı zorlaştıran ve size ‘verilen’ (halıda, yatakta çiş ve kaka, vb) hediyeler ortadan kalkar; o zaman oyunlarınıza, yürüyüşlerinize ufaklığı da katın elbette. Ama problem çözerken, çözüme problemin kendisini katmayın.

Eğer yürüyüş sıklığında veya zamanında azaltma yapmak zorunda kaldıysanız, sorunun bir kısmı da bundan kaynaklanıyor olabilir. Yapabiliyorsanız, bebeğinizi sling’te veya arabasında köpeğinizle birlikte yürüyüşe çıkarın. Sürü olmanın en önemli adımı, birlikte yürümektir, çünkü.

Duman neredeyse 18 aylık olacak- ve ancak 2-3 ay önce ‘dostça yalamalar’dan nasibini almaya başladı…Daha önce hep hala tanımak için, ya da hafiften derisini yüzercesine 🙂 Madiba’dan bir kaç dil yediği olmuştu. Fakat şimdi kolu kaşınınca Madiba’ya kaşıtıyor 🙂 Unutmayın, ‘Zaman lazım’ derken, 2-3 aydan bahsetmiyorum- Madiba çocuk seven bir ırktan gelmesine rağmen, Duman’ı kabullenmesi ve içinden varlığına küfretmemesi 1 yıldan fazla zaman aldı.

Bu arada şunu da dürüstçe yazmam lazım. Ege ile Madiba’nın arasındaki eşsiz ilişkiyi, Duman ve Madiba ileride kuracaklar mı, bilemiyorum. Madiba’nın favorisi Ege; Duman’da köpeklerden çok kedileri seviyor !!! Burada olayı zorlamamam, ve konuyu benim kişisel tercihimden ayırmam lazım. Kimse bunalımda veya tepkili olmadığı sürece, kimse birbirine zarar vermediği sürece, en iyisini umup, çalışan bir şeyi tamir etmemeye kalkışmamak gerekiyor diye düşünüyorum. O nedenle ben, her şeyi oluruna bıraktım. İleride Duman büyüdüğünde, Madiba ile aralarındaki oyuncak kavgaları, itişmeler bittiğinde, belki de Duman’da Madiba ile Ege’ninki gibi bir ilişkiye sahip olacak. Veya olmayacak…Göreceğiz.

Pes etmeyin- hem bebekler, hem köpekler enerjinizden fazlasıyla etkilendikleri için pozitif olmaya özen gösterin. Sürekli, ‘Bu iş olmayacak…’ diye düşünürseniz, köpeğinizde sadece ve sadece bu işi baltalamaya yönelecektir…

Sabır 🙂Kategoriler:Köpekli hayat

Etiketler:, , ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

SİNEMATİK YEŞİLÇAM

Alternatif Sinema Kültürü Sitesi

%d blogcu bunu beğendi: