Köpeğimizin bebeğime ya da çocuğuma bir zararı olur mu?

Her gün çok sayıda mail ve mesaj alıyorum bu konuda. Köpeğini çok seven, ve yeni anne-baba olmuş ailelerin aklına ilk gelen soru bu oluyor. Tam bir kaç tanesine daha dün cevap vermişken, Huffington Post’ta aşağıdaki araştırma sonuçları çıktı.

Zaman kaybetmeden sizlerle paylaşayım istedim.

Evde köpek beslemenin, stresi düşürüp tansiyonu dengelediğini zaten biliyorduk. Yeni yapılan araştırmaya göre, bebek ve çocukların köpekle büyümesinin aşağıdaki faydaları olduğu da kanıtlandı. Yaşasın !!

  • Sanılanın aksine, alerjileri azdırmıyor- önleme faktörü taşıyor: Köpeklerden insana geçen sağlıklı bakterilerin, insanların alerjiye bağlı olan öksürük, aksırık ve burun akıntılarıyla savaşmalarında gerekli olan mikroorganizmaları arttırdığı ortaya çıkmış.
  • Bağışıklığı güçlendiriyor: Zaman içinde köpekten insana geçen bakterilerin insanlarda bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dair güçlü bulgular edinilmiş. Sindirim sistemimizde, ‘Probiyotik’ olarak işlev yapabilen bu ‘mikrobiota’lar, aynı zamanda psikolojik ve fiziksel sağlığımız için de önem taşıyor.

Bir – iki fayda da benden: 🙂

  • Hırsız ruhlu bir köpeğiniz varsa (ki, genelde klaptoman olmayan bir taneye daha rastlamadım)  sürekli çaldığı eşyaların arkasından koşmanız size kalori de kaybettirebilir.
  • Gülmenin sağlığımız için ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz. Madiba, yaptığı komikliklerle günde en az 5 defa güldürüyor bizi…

Evde köpek beslemenin tehdit oluşturabileceği tek etken; aşılarının güncel olup olmaması. Her yıl, bu aşıların yenilenmesi ve tamamlanması gerekiyor. Bunu yaptığınızdan emin olduktan sonra içiniz rahat olsun.Kategoriler:Köpekli hayat

Etiketler:, , , , , ,

1 reply

Trackbacks

  1. Köpeğinizle yenidoğan bebeğinizi nasıl tanıştırırsınız? | 1 Bebek 1 Çocuk 1 Köpek
sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Eğitim Şart

Eğitime ve doğaya dair sesli düşünüyorum

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

%d blogcu bunu beğendi: