Bebeklerle ilgili hangi klişeler doğru, hangileri değil?

Hamileliğinizi etrafa duyurduğunuz andan itibaren bunları duymaya başlarsınız. Bebek büyüdükçe azalacaklarına artarlar – çünkü konular da genişlemiştir.

Genellikle tavsiyelerden ve klişelerden uzak durmaya çalışan bir insan olarak, 2 çocuktan sonra bazılarının gerçekten doğru olduklarını; bazılarının da aslı astarı olmadığını keşfetmiş durumdayım 🙂

İşte bunlardan bazıları:

  • “Uyku Rutini gereklidir.” : Valla bence gerçekten öyle. İlk başladığınızda ne faydasını hemen anlıyorsunuz, ne de sonra ki günlerde ne işe yarayacağını. Fakat rutin gerçekten ‘rutin’e dönüştüğünde, yaptığınız her bir adım bebeğinizin uyku için hazır olmasına yardımcı oluyor. Uyku zamanının geldiğini, bunun gayet normal bir şey olduğunu (yani yaygaraya gerek olmadığını 🙂 ) hissediyor ve uykuya geçerken zamanla isyan etmiyor.
  • “Bebek gece ağlıyorsa, mutlaka açtır.” : Tamamen yanlış – bebekler türlü nedenlerden ötürü gece uyanabilirler. Evet, gündüz beslenmelerine göre bazen gece acıkabilirler ama özellikle 6-7. aydan sonra bunun pek doğru olmadığı bir gerçek. Bu klişe, 4-5 aylık bebekleri hazır olmadan katı gıdaya geçmelerine neden olabileceği için bence üzerinde durup düşünülmesi gerekenlerden biri.
  • “Emzirme rutini gereklidir.”: Örneğin, bebeği 2 saatte bir emzirmek, vb… Valla benimkiler mi bir tuhaftı bilmiyorum. Ama ikisinde de – özellikle ilk zamanlar- 1,5 saati bulunca şaşırıyordum. Saatli emzirmeye ben kendi adıma inanmıyorum. Bebekler ne zaman isterlerse emzirilmeliler, bence.
  • “Kucağında çok tutma, sonra sen çekersin…” : Hele ki minik bebeklerin beyinsel ve duygusal gelişimleri için annelerinin kucağında olmaları şart. Hiç kulak asmayın, kucağınızda tutabildiğiniz kadar tutun, ve asla biri size böyle dediği için şüphe duyup, bebeğinizi yatağına bırakmayın.
  • “Uykudan önce masaj, bebeği uykuya hazırlamak için birebirdir.” : Çok denedim ama 1 yaşına kadar değil masaj, Duman soyunmaktan, altının değişmesinden, herşeyden nefret ediyordu. Fakat gerçekten şimdilerde, günlük kullandığım nemlendiricisiyle, uykudan önce yaptığım 5 dakikalık masajda keyiften dört köşe oluyor ve gözleri kapanmaya başlıyor. Gerçekten tavsiye ederim.
  • “Evcil hayvanlarla bebekler bir arada olmaz.” : Bu örümcek kafa zihniyeti, sonuna kadar yanlış. Dikkat edip, evcil hayvanın sağlık, aşı vb takipleri yapıldıktan sonra tamamiyle saçma.
  • “Bebek ev yemeği yemiyorsa hazır mama dene.” En sinir olduklarımdan biri de bu, herhalde. Bebeğin katı gıdaya geçebileceğinden tamamen eminseniz, buna kulak asmayın. Değişik tatları tattırın, eğer olmuyorsa bir süre ara verin, ama hazır mamalara başlamak asla bir çözüm değil. Sonradan sizin hazırladığınız yemeklere geçmek istediğinizde, inanın herşey yeniden başlayacak. Sabırlı olmak bu konuda en ihtiyacınız olan şey.
  • “Yenidoğanları kundaklamak, bebeğin fiziksel gelişimini ters yönde etkiler.”: Eğer gemici düğümü yapmıyorsanız, bu da tamamen yanlış olan klişelerden. Düzgün, yeteri kadar gevşek yapılmış kundakların, ve /veya son zamanlarda satılan hazır kundakların hiçbir zararı yok; aksine faydası var. Kulak asmayın.


Kategoriler:Bebekler

Etiketler:, , , , ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

SİNEMATİK YEŞİLÇAM

Alternatif Sinema Kültürü Sitesi

%d blogcu bunu beğendi: