Neden kadınlar her gün işe aynı kıyafeti giyemiyorlar?

Geçen hafta, Twitter’da gezinirken, böyle bir hashtag’e rastladım. Amerika’da bir sürü çalışan kadın, bu hashtag’li mesajlarla, neden kadınlardan her gün farklı kıyafetle işe gelmeleri –sessizce de olsa – bekleniyor? konusunu tartışıyorlardı.

Birden çalışma hayatım gözümün önünden film şeridi gibi geçiverdi. Her akşam mutlaka ertesi sabah ne giyeceğimi hazırlardım; çünkü böyle komplex bir kararı sabah sabah, Ege’yi okula gönderirken veremezdim !

Söz konusu erkekler olduğunda, herhalde bu soru (veya sorun) hayatlarının %0,01 kısmını bile kaplamıyordur. Çünkü, onların üzerinde böyle bir baskı yok – hiçte olmadı. Ama sanırım, kadınlar; yani insan türünün rengarenk tavus kuşları- her gün kendilerini yenileyip, güzelleştirip insan içine çıkmalılar…daha sıkıcı ve tekdüze görünen kuşların arasına…:)

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, neden sürekli gri t-shirt giydiği sorulduğunda; “Çünkü ne giyeceğimden daha önemli şeyler için zaman ayırmam gerekiyor…” demişti. Apple eski CEO’su Steve Jobs, siyah boğazlı kazak ve türevleriyle aklımıza kazındı.

Demek istediğim; aynı kıyafeti her gün giymek, erkeklerde bir başarı sembolü veya daha önemli şeylerle uğraşmaya işaret ise; neden bunu yapan kadınlar bütün magazine sitelerinde, gazetelerde ‘yakalanmış’ sayılıyor?

Bu, dünyanın her yerine yerleşmiş olan bir şey – öyle yerleşmiş ki; sabah veya akşam, aşağı yukarı yarım saatimizi ayırarak gösterdiğimiz bu çabayı göstermemiş hemcinslerimize de burun kıvırmıyor muyuz? Direk olarak insanların aklında, sanki işini doğru düzgün yapmaya yeterli değilmiş, özensizmiş gibi; ve mutlaka ‘işinde de özensizdir’ gibi bir yargı oluşmuyor mu?

Üstüne üstlük; kadınlar, ev-iş dengesi kurmaya zorlanırken, çocuklarıyla ‘Kaliteli Zaman’ için çırpınıp, akşam işten gelecek eşe, okuldan gelmiş çocuğa ‘Sağlıklı’ yiyecekler hazırlamakla yükümlüyken, ve aynı zamanda evin düzeni ve temizliği ondan soruluyorken, her gün dolabından farklı kreasyonlar üretmek zorunda değil mi?

Sanırım, CatWoman’ın neden hep aynı giysiyi giydiğini şimdi daha iyi anlıyorum…O da Mark Zuckerberg gibi, daha önemli işlerin peşinde olduğundan olsa gerek 😀Kategoriler:Genel

Etiketler:, , ,

1 reply

  1. Haklısınız, zaman harcamak zorunda bırakılıyoruz… Ve zamanımız oldukça kısıtlıyken 😊

    Beğen

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Eğitim Şart

Eğitime ve doğaya dair sesli düşünüyorum

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

%d blogcu bunu beğendi: