Harmony Testi hakkında…

Harmony

2. hamileliğimde tanıştım ben Harmony testiyle. 38 yaşındaydım ve malum, 35 yaş üstü hamilelikte daha tedbirli olmak gerekiyor. İki hamilelikte de, “Acaba göbeğime iğne sokacaklar mı?” korkusu yaşamadım değil. Ege’nin zamanında, Down Sendromu ve diğer kromozom hastalıklarının teşhisinde amniyotik sıvı böyle alınıyordu çünkü yaygın olarak.

Bu kez, doktorum bu yöntemin hem anne için nahoş bir tecrübe olduğunu, hem de %2 oranında da olsa bu tür uygulamaların bebek için risk taşıyabileceğini söyleyerek Harmony Testi önerdi. Biz de yaptırmaya karar verdik.

Tabii ben merak edip araştırmaya başladım, bu testin özellikleri neymiş diye.

Sadece basit bir şekilde kan alınarak yapılıyor. Kanınızda bebeğinizin gelişen DNA’sının parçaları analiz edilerek, Down Sendromu (Trizonomi 21) , Trizonomi 13 ve 18 araştırılıyor. Down Sendromu konusunda da %99 güvenilir sonuçları olduğu söyleniyor.

Bu testin diğer testlerden en önemli farkı, ilk trimester’da – (hamileliğinizin 10. haftasından başlayarak) yaptırabiliyorsunuz.

Sadece 35 yaş üstü değil, Down Sendromu riski olan her anne bu testi yaptırabilir.

Bu arada, ülkemizde Harmony Test tavsiye edildiğinde size sıklıkla söylenmeyen bir sırrı paylaşacağım. Extra analiz isteyerek, X ve Y kromozomlarına da baktırabilirsiniz. Peki bu ne demek ? Önceden bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek istiyorsanız, 20-24 hafta beklemenize gerek yok demek oluyor 🙂

Evet, Harmony test biraz pahalı. Yurt dışında da, ülkemizde de bu böyle. Her hastanede de yapılmıyor;  eğer yaptırmanız gerekirse doktorunuz size yapabilen laboratuarları önerecektir.

Genellikle 1 hafta- 3 hafta arasında sonuçları alıyorsunuz; yaptırdığınız yere bağlı olarak kanınızın Amerika’ya gönderilmesi söz konusu.

Herkesin sağlıklı bebeklerini, sağlıkla kucağına alması dileğiyle…Kategoriler:Hamilelik

Etiketler:, , , , ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

SİNEMATİK YEŞİLÇAM

Alternatif Sinema Kültürü Sitesi

%d blogcu bunu beğendi: