Doğum sonrası kilolar…Bunlar ne olacak ?

metamorfozkilo Her yeni annenin (kendim dahil olmak üzere !) yaptığı hata : Doğumdan gelir gelmez tartılmak…! Neden yapıyoruz bilmiyorum; çok büyük ihtimalle durum değerlendirmesi olsa gerek 🙂 Daha sonra yoğunluk ve yorgunluktan bu bir süre için sekteye uğruyor- ama azıcık kendimize geldiğimizde akla ilk gelen kilolarımız oluyor.

Bir kere, ne hamilelik ne de emzirme dönemi “fazla yemek” ya da ” tatlı yemek” için bahane bir dönem değil- bunu kanımın son damlasına kadar savunurum. Emzirme döneminde “Süt yapar” diye önümüze konan tatlıların asıl amacının susatmak olduğunu biliyormuydunuz? Sütün oluşması için gereken 3 şey var: Biri olabildiğince çok emzirmek, ikincisi su (sıvı) tüketmek, üçüncüsü de strese girmemek. Bu kadar. Anne sütünün %50’sinin su olduğunu gözönüne alırsak; gerçekten dengeli beslenmek dışında ekstra bir ihtiyacınız aslında yok. Bu arada emzirmek günde 300-500 kalori yakıyor. Dikkat edilecek şey ise şu; bazı annelerde (2. hamileliğimde ben, mesela) emzirdikten sonra çikolataya saldırmak gibi bir ihtiyaç doğuyor. Arada bir-iki ısırık elbette zararsız- ama fazla yemek hem kilo artışına, hem de çikolatanın içindeki kafeinin sütünüze geçmesine neden olabiliyor. O yüzden bu konuda kendinize limit koymanız gerekiyor. Unutmayın ki, siz o kiloları yaklaşık 40 haftada aldınız; ve hemen gitmelerini bekleyerek kendinizi sıkıntıya sokmamalısınız. Emzirirken günde 4lt kadar su içmeniz süt yapımı için zaten gerekli; bu aynı zamanda kilo kaybını da destekleyici. Enerjiniz yerindeyse tabii ki spor yapabilirsiniz; ama gerçekçi olalım: Yorgunken, uykusuzken ya da bebeği bırakacak kimse yokken haftada 3 kez kendini spor salonuna atabilmek zor olabilir. (Eğer yapabiliyorsanız tabii ki süper!) O nedenle bence en iyisi yürümek. Hava güzelse koyun bebeği arabaya, yürüyün. (Uyku saatlerini ayarlayabilirsiniz- böylece sizi ekstradan uyutma probleminden kurtarabilir) Günde hızlı tempo 45 dakika- 1 saat yürümek, hem zihninize, hem vücudunuza, hem de bebeğinize iyi gelecektir.

Dengeli beslenmek, hem sizin için, hem de sütünüzün kalitesi için bir zorunluluk. Sakın kısıtlayıcı, şok dietler yapmayın. Sütünüzü düşünün- azalırsa ne yapacaksınız? Hem karbonhidrata, hem proteine, hem sebzeye ihtiyacınız var. Atıştırmalık olarak kuru meyve, ceviz, badem, kuru incir (sütü de arttırıyorlar aynı zamanda) tüketin.

En önemlisi sabırlı olun- bebek doğduktan sonra vücudunuz 3 ay için değişmeye devam edecek. Rahim eski haline dönecek, ödem gidecek, hamilelik döneminde depolanan yağların bir kısmı kendiliğinden atılacak. Biliyorum, kulağa ürkütücü gelebilir ama kendinize 1 yıl vermelisiniz eski kilonuza dönebilmek için.

Siz çok mükemmel bir bebek dünyaya getirdiniz, bebeğinize ve ikiniz içinde sağlıklı olmaya odaklanın. Ve tabii ki dinlenmeye ! Dinlenmek için hiç bir fırsatı kaçırmayın…Pozitif olun, olunması çok zor durumlar olsa bile. Gerisi mutlaka kendiliğinden gelecektir.Kategoriler:Doğum Sonrası sorunlar

Etiketler:, , , , ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Eğitim Şart

Eğitime ve doğaya dair sesli düşünüyorum

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

%d blogcu bunu beğendi: