Yılların değişmeyen kabusu: BİTLER ! Evdeki malzemelerle nasıl temizlersiniz?

bitDünyanın neresine giderseniz gidin bitten kaçış yok. İstediğiniz okula verin, bit orada da bekliyor olacak. Yani benim anladığım, birkaç çocuğun bir araya gelmesi bu merete davetiye çıkarıyor. Okullardan sürekli uyarılar geliyor. Evet şimdi bit şampuanları da var; ama ben içeriklerini biraz agresif buluyorum.

Evdeki malzemelerle de bitler kolayca temizleniyor. Yumurtları temizlenmek için bir bit tarağına ihtiyaç olacak- bence bir tane edinin ve saklayın.

İhtiyacınız olan malzemeler:

  • ‘Listerine’ gibi bir şişe ağız yıkama suyu
  • Beyaz sirke
  • Duş başlığı
  • Birkaç havlu
  • Şampuan
  • Bit tarağı

Çocuğunuzun saçını ıslatın ve ağız suyunu, kafa derisi de ıslanacak şekilde sürün. Bunu bol sürmeniz gerekiyor- sarışın kafaları bu tür suların mavi ya da yeşil renkleri boyamıyor, merak etmeyin. Saçlar tamamen ağız suyuyla ıslandıktan sonra duş başlığını takın ve 1 saat boyunca bekletin. (Omuzlara havlu koymak iyi fikir, çünkü damlayacaktır) Ayrıca duş başlığını bayağı sıkı takmakta fayda var- bitlerin kaçmasını önlemek gerekiyor bu aşamada. Çünkü bitler, ağız suyunun kokusundan kaçıyor olacaklar. 1 saatin sonunda duş başlığını çıkardığınızda ölü bitlerin başlığın yüzeyine yapıştığını görebilirsiniz. Dikkatlice çocuğunuzun saçını ağız suyundan arındırın ve bu kez sirkeyi uygulayın. Yeni bir duş başlığıyla kafayı yine kapatacaksınız. Bu da 1 saat kalacak, ve bunun sonunda normal şampuanla saçı yıkamanız gerekiyor.

Duştan sonra bit tarağıyla saçı iyice tarayın. Sirke, saç teline tutunan yumurtaları saçtan ayırmış olacağı için kolayca dökülecekler.

Okula gitmeden önce küçük bir sprey şişeye suyla karıştırdığınız ağız suyunu çocuğunuzun saçlarına sıkın- bitlerin gelmesini önleyecektir.

Başta tek bit şampuanıyla işi halledebilecekken, bu kadar zahmete niye gireyim diye düşünebilirsiniz. Fakat bu yöntemle, çocuğunuzu gayet güçlü kimyasallarla yıkamaktan kurtulmuş olacaksınız. Bu yöntem ayrıca tekrar tekrar bitlenmeyi de önlüyor, aklınızda olsun…Kategoriler:Çocuklar, Kullanışlı ve Pratik Bilgiler

Etiketler:, , , , , , ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Eğitim Şart

Eğitime ve doğaya dair sesli düşünüyorum

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

%d blogcu bunu beğendi: