Evde artık yavru bir köpek var ! Kimsenin size söylemediği birkaç şey :)

Madiba

Konuyla çok ilgisi yok belki ama kendimi tutamadan söylemek istediğim birşey var: N’olur bütün gün köpekle evde olacak biri yoksa köpek almayın. Evde yalnız olmak onları yaşarken öldürmek gibi birşey. Ve eğer bu yazıyı okuyan bir anneyseniz, bildiğiniz birşeyi yine de söyleyeceğim. Evet, bütün iş size kalacak. Ve evet, eve bir çocuk katılmış olacak. Karar sizin olmalı; çocuğunuz çok istiyor, eşiniz seviyor diye sırf onlar için böyle bir topa girmeyin 🙂

Bir başka şey daha; eğer apartman dairesinde oturuyorsanız ve özellikle bizim gibi büyük ırk bir köpek almaya niyetliyseniz, alacağınız yere (ideali tabii ki barınaklar; ama pet shop’larda kafeslerde tutulan hayvanların da alınarak kurtarıldıklarını düşünmeden edemiyorum ben…) gittiğinizde köpekleri inceleyin. Hangisi tutulduğu yerde atlayıp zıplıyor, düz duvara tırmanıyor ? Hangisi sakince oturuyor, hareketleri daha sakin? Sakin olanlar doğuştan düşük enerjili köpeklerdendir ve bu da büyük ırkların evde yaşamasını nispeten kolaylaştıran bir etken.

Yeni köpeğin en büyük problemi tabii ki tuvalet eğitimi. Ben yavru bir köpeğin kocaman evde başıboş dolaşmasını doğru bulmuyorum. O nedenle Madiba’ya küçük bir bölüm yaptık. (Resimdeki gibi) Dolaşabileceği kadar büyük, içinde su ve oyuncakların olduğu bir alan. İdeal olanı bu bölmenin hemen dışına tuvaletini yapmasını istediğim yapay çim veya gazete kağıdını yerleştirmek. Köpekler tuvalet yapacağı zaman deli gibi yeri koklayıp oldukları yerde dönerler. Bütün hikaye onu bu zamanda yakalayıp gazetenin üstüne koymak. Ve istediğiniz yere yapmaya başlayınca, “AFERİİİİNNN” deyip, küçük bir ödül bisküisi vermek. Tuvaletini yaptıktan sonra biraz dolanmasına izin verip, sonra kafesine geri koyduk. Bu arada kimsenin söylemediği bir şey var bu tuvalet konusunda: Ortalama 1 yıl kadar dışarı çıkardığınızda tuvaletini yapmıyor bu arkadaşlar…O nedenle evde kesinlikle bir düzen oturtmanız şart. Madiba eve geldiğinde, Duman yoktu. Ege’de okulda olduğu için 10 gün boyunca yemeğimi bile kafesin karşısında yedim ki; bu çiş olaylarını kaçırmadan dışarı çıkarıp ödülü verebileyim. İstikrarlı bir şekilde devam ederseniz 10 gün içinde sonuç almaya başlıyorsunuz.

Bu arada son bir nokta eklemek istiyorum. Veteriner, “Parazit tableti veriyorum…” dediğinde tetikte olun. Kocaman kurtlar bulabilirsiniz. Önemli olan evde çocuk / bebek varsa tablet verildikten sonra 48 saat için onları ayrı tutmak. Köpeğin döktüğü parazit ve kurtlar, bulaşması halinde çocuklar için çok tehlikeli olabiliyor.

Yine de iyi düşünün. Evde sürekli ilgi isteyen, sürekli dışarı çıkmak için gözgöze gelmeye çalışan, küsen, seven, yaramazlık yapan bir varlık istiyor musunuz ? Çünkü bir kere onu eve alıp kendinize alıştırdıktan sonra, “Zormuş…” deyip başka bir yere vermezsiniz, değil mi? Söz mü ? 😀

İyi Eğlenceler !Kategoriler:Köpekli hayat

Etiketler:, , , , , , , , ,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Eğitim Şart

Eğitime ve doğaya dair sesli düşünüyorum

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

%d blogcu bunu beğendi: