Deniz Tekin’in Ebeveynlere yönelik eleştirilerini okudunuz mu?

Açıkçası sözü edilen kardeşimizi ben bugüne kadar duymamıştım- Onedio’da karşıma çıkan tweet’lerini okuyunca içimde kabaran birşeyler oldu(!) ve bende düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim. ( https://onedio.com/haber/bir-twitter-kullanicisinin-anne-babalar-icin-yaptigi-elestirel-paylasim-hem-destek-gordu-hem-de-tepki-cekti-990815 )

Beni tanıyanlarınız bilir; ben en çok çuvaldızı bir ‘anne’ olarak kendime batırırım. Neyi eksik / yanlış yapıyorum, onaylamadığım bu davranışın kökeninde benim tetiklediğim neler var, gibi sürekli kendimi kontrol altında tutarım ve gelişine vurduğum anlar çok çok azdır.

Fakaaatt. Sevgili kardeşimizin tweetlerinde, ‘dramatik’ örneklerle tümevardığı ‘Hiçlik’ öyle, onun anlattığı gibi olmaz. Olmaz, değil çünkü. Yok odasına elektrikli süpürgesiyle dalınırmış, çünkü çocuk hiçmiş. Yok ‘rızası’ olmadan sarılınırmışta, o benim malımmışta, o bir hiçmiş.

1997 doğumlu bu arkadaşımızın, 24 yaşında hala ergenlerle empati yapıyor olması takdire şayan olsa da, tahminimce henüz deneyimlemediği Ebeveynlik Okulu’na adım attığında neler olacağını bundan sonra ısrarla takip edeceğim.

Beni şaşırtan ise, altındaki yorumlarda pek çok anne-babanın da kendisine katılarak kah bu ‘nesli’, kah ‘kendilerini’ yerden yere vurmaları oldu! Yahu bazı şeyler bu kadar basit değil!

Çocuğu değersizleştirmek ise mesele; bunu verilen örneklerle özetleyemeyeceğin gibi, bu yazılanların hiçbirini yapmamış bir ebeveyn de ‘kusursuz’ demek midir, allah aşkına? Hele hele pandemi dönemindeki ihtiyaçları karşılamak için, gereğinden fazla arttırılmış fiziksel / psikolojik yüklemelerle, işkembeden sallayıp manipüle edilmeye çalışılmaya son derece gıcık oluyorum.

Ha, bunları yazan bir 24 yaşında değil, mesela 16 yaşında olsaydı, inanın sesimi çıkarmazdım.

Hele hele ülkemizde çocuklar, çocukların istismarları bu kadar gündem iken ! Çocukların haklarını savunmak, onları korumak ve kollamak belki de hiç bu kadar önemli olmamışken. Allahaşkına, bir kaç ergen çocuğum Spotify’dan şarkılarını indiriversin de, böyle paylaşımlara gerek duyulmasın.

Denizcim, bi zahmet ayağını kaldır da, yerleri süpüreceğim.Categories: Annelik, Çocuklar

Tags: , , , ,

%d blogcu bunu beğendi: