Çocuklarda Sinüzit – Opr. Dr Gürhan Konakcı

Duman ve dedesi Sinüzit; başımızda yer alan ve adına sinüs dediğimiz 4 çift kemik boşluğun iltihabi hastalığıdır. Erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da sinüzit olmaktadır. Akut üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla çok karıştığından bazen teşhisi zordur.Temel semptomlar ”öksürük ve burun akıntısıdır”.

Vakaların %75-80’inde bunlar ilk sıradadır.Diğer bir semptom ise ”baş ağrısı ve yüz ağrısıdır”. Vakaların yaklaşık %40’ında vardır. Ayrıca adenoitler(geniz eti) çocuklarda sinüzite neden olmaktadır. Burundan genize doğru olan akıntıya engel olduğundan(genizi kapattığı için) biriken sekresyondan sinüslere doğru yayılma olmaktadır.

Özellikle uzun süren burun-sinüs enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Tanıda; Kulak Burun Boğaz muayenesinin yanısıra sinüs grafisinin önemi büyüktür. Teknolojinin gelişmesiyle sinüs tomografisinin önemi artmıştır ve daha ziyade büyük çocuklar için önemlidir.

Birçok çalışmacıya göre:burun akıntısı,öksürük ve burun tıkanıklığının 10 günden fazla sürmesiyle ”akut sinüzit” tanısı konmaktadır. Eğer bu şikayetler 1 ayı aşarsa (genellikle 28 günü geçerse) ”kronik sinüzit” tanısı konmaktadır. Tedavide antibiyotik ve semptomatik ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisiyle sonuç alınamayan nadir vakalarda ”adenoidektomi”yani”geniz eti ameliyatı” uygulanmaktadır. Yine bazı nadir vakalarda ise ”sinüs cerrahisi” uygulanmaktadır.Kategoriler:Genel

Etiketler:,

sahincem

Mali Mevzular

Aç Kuzu

Daha iyi, daha kaliteli bir hayata aç kuzular için!

PSİKOLİK

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Topluluğu

Eğitim Şart

Eğitime ve doğaya dair sesli düşünüyorum

Hava Delisinin Not Defteri

Telefonunuzu çevirirseniz sağ yandaki menümüzü de görebilirsiniz, sizin için çok şahane bi menü hazırladık.

%d blogcu bunu beğendi: